Работа

Open positions for tankers, bulk carrier, Ro Ro!

Вакансия размещена: 08.11.2017 12:29
8500-8600 $ в месяц
Посадка на судно:
21.11.2017
Продолжительность контракта:
4-6 months
Тип судна:
Bulk Carrier
Дедвейт
40000
Экипаж
Mixed
Опыт работы в море
2 контракта и больше на судах похожего типа в должности
Уровень английского
Средне и выше
Вакансия размещена
Glory Maritime ServicesПерейти на страницу крюинговой компании, разместившей эту вакансию
Описание вакансии
OPEN POSITION FOR TANKER*GREEK OWNER:

POSITION: ELECTRICAL ENGINEER
VESSEL : small OIL CHEMICAL tanker will trade in Caribbean Sea.
SALARY: 5,300 $
DURATION OF COE: 4+1 months
TENTATIVE JOINING PORT/DATE: PIRAEUS / 13.11.17 onwards
UKRAINIAN NATIONALITY ONLY! MUST BE HOLDER OF VALID SCHENGEN VISA OR BIOMETRIC PASSPORT! POSSIBLE WITH ETO or ELECTRICIAN COC! TANKER COC FOR CHEMICAL & OIL TANKERS MUST BE ON HANDS!
Suitable candidate must have:
- age less than 60 years old
- wide exp in the rank
- exp with mix crew - C/ENG will be Russian , rest of crew Filipinos
- good English
- no alcohol background
- automation knowledge
VESSEL’S PARTICULARS:
AIS Vessel Type: Tanker
Gross Tonnage: 5431
Deadweight: 8055 t
Length Overall x Breadth Extreme: 109m × 18.6m
Year Built: 1997

OPEN POSITION FOR TANKER*MALTA OWNER:

We need CH ENG for 4 months contract on/ 4 months contract off.
Salary $8200 / month
Engine type: MAN B&W
Number of cylinders: 8
Diameter of cylinder: 380mm
Length of stroke: 270mm
Power: 2720kW @ 800RPM
Joining date: Approx. 3rd week of October
Gross tonnage 4077
DWT 5717
Type of ship Chemical/Oil Products Tanker
Year of build 2005
Good English and references are required! AGE LIMIT- 55 !!
Valid Schengen visa or Biometric passport IS COMPULSORY!!
Ukrainian nationality only!

OPEN POSITION FOR BUNKERING TANKER* CYPRUS OWNER* TRADING AREA – BLACK SEA:

CH OFF*4500 USD*3+3 MONTHS CONTRACT
UKRAINIAN NATIONALITY ONLY*GOOD ENGLISH, TANKER EXPERIENCE & DOCS!
EMBARKATION- END OF NOVEMBER BY BUS ODESSA- CONSTANTA!

OPEN POSITION FOR TANKER*GREEK OWNER*TRADING AREA- WEST AFRICA:

1) MESSBOY*Salary is USD 850 and coe 3+5 months.
Ukrainian nationality!*Tanker experience & Basic level tanker COC are required!

2) MASTER FOR BEGINNING OF JANUARY*salary negotiable – 9000- 10000 USD* 5-6 months
Owner’s requirements for suitable candidate:
Maximum age 55 yrs
Minimum tanker experience 10yrs
Minimum total sea service 12 yrs
Minimum service in previous rank (from previous company/ies)
Good English & positive references as well!! 2 yrs
Flag: Liberia [LR]
Gross Tonnage: 8539
Deadweight: 13065 t
Length Overall x Breadth Extreme: 128.6m × 20.4m
Year Built: 2009

OPEN POSITIONS FOR RO RO FLEET FOR UKRAINIAN NATIONALITY ONLY:

1) CH OFF*6400-6500 USD*2+1 months
2) AB*1350-1400 USD*2+4 months
3) 2nd Eng*6000-6100 USD*2+1 months*TOP URGENTLY!
GREEK OWNER* PREVIOUS RO RO EXPERIENCE *GOOD ENGLISH & REFERENCES!

OPEN POSITION FOR BULK CARRIER*GREEK OWNER*EMBARKATION- MIDDLE OF NOVEMBER:

MASTER*8500 USD*4-6 MONTHS
Flag: Panama [PA]
AIS Vessel Type: Cargo
Gross Tonnage: 33226
Deadweight: 57295 t
Length Overall x Breadth Extreme: 190m × 32m
Year Built: 2011
UKRAINIAN NATIONALITY ONLY!* PREVIOUS BULK EXPERIENCE *GOOD ENGLISH & REFERENCES!

OUR CONTACT DETAILS: +38 050 8292228 (11-00 -15-00 from Monday till Friday) - PLS SEND YOUR CV WITH INDICATION OF YOUR POSITION AND TYPE OF THE VESSEL IN THE TOPIC “ETO FOR TANKER" to our email
glory_crewing@bigmir.net
Посмотреть другие предложения по работе для должности Master
работа на морских судах, торговый флот, трудоустройство, работа на судах, работа в море, срочно уйти в рейс, вакансия для моряка, вакансии от крюинговых компаний и агентств, , Балкер,
MarineMAN